Slovarček
Vemo, da so nekateri izrazi, ki jih uporabljamo, zelo tehnični - zato smo vključili ta slovar najpomembnejših konceptov, ki sledijo naši argumentaciji. Spodbujanje razprave na podlagi dejstev in spoštljiva izmenjava idej sta med najpomembnejšimi prednostnimi nalogami, in menimo, da je to naša dolžnost, da spodbujamo javno razpravo.
Vabimo vas tudi, da nas kontaktirate s kakršnimi koli vprašanji in komentarji, prav tako se veselimo, da bomo v bližnji prihodnosti zagotovili infografiko. Ostanite radovedni
Evropska državljanska pobuda
Orodje za neposredno demokracijo
Vsak državljan Evropske unije lahko ustanovi Evropsko državljansko pobudo o vprašanju, ki spada v pristojnost Evropske komisije. Pobuda je običajno namenjena Evropski komisiji, da na določen primer ukrepa na predlog. Pobudo mora vložiti najmanj 7 državljanov iz različnih držav članic EU. Po predložitvi predloga ima Komisija dva meseca, da ugotovi, ali je pobuda dopustna. Ko se Komisija odloči, da je pobuda dopustna, imajo pobudniki eno leto, da zberejo milijon podpisov. Ti podpisi morajo prejeti državljani vseh držav članic EU, z mejnimi vrednostmi, ki so značilne za posamezno državo. Če je vsak prag dosežen, mora Evropska komisija predlog preučiti. Odločili se bodo, ali bodo ukrepali glede vprašanj, ki jih postavljajo državljani, na primer s predlogom zakona. Njihov predlog bosta nato v rednem zakonodajnem postopku pregledala Parlament in Svet. Predlog postane zakon le, če ga oba sprejmeta.
Tradicionalni GSO
Gensko spremenjeni organizem
Tradicionalni GSO so živi organizmi, katerih genetski material je bil umetno spremenjen na način, do katerega ne bi prišlo z naravno vzrejo z isto ali podobno vrsto. Ti GSO lahko vsebujejo gensko snov iz organizmov, s katerimi tega materiala ne bi mogli naravno izmenjati in jih potem imenujemo transgeni. Gojenje in trženje takšnih gensko spremenjenih organizmov je v EU strogo regulirano, da se zagotovi naša lastna in okoljska varnost.
Konvencionalna mutageneza
Tradicionalna tehnika gojenja rastlin
Te tehnike so običajne tehnike razmnoževanja rastlin, pri katerih semena obdelajo s kemikalijami ali sevanjem za razvoj novih lastnosti. Ti pristopi temeljijo na ustvarjanju naključnih mutacij v celotnem genomu rastlin. Rastline z želenimi lastnostmi se nato izberejo za nadaljnjo gojenje - vse skupaj je težaven postopek. Sorte rastlin, pridobljene z mutagenezo - konvencionalnimi ali novimi metodami - ne vsebujejo genskega materiala tuje vrste. Zato so običajne tehnike mutageneze izvzete iz strogih predpisov, določenih v direktivi EU o GSO, in proizvodi iz njih varno gojijo in uživajo že desetletja.
NPBTs
Nove tehnike razmnoževanja rastlin
Nove tehnike uzgoja bilja NPBT so kombinacija metod, razvitih v preteklem desetletju, ki se uporabljajo za vzrejo novih sort rastlin s skrbnim spreminjanjem genskega materiala semen ali rastlinskih celic, namesto da bi se opirali na naključne mutacije. Z oponašanjem naravnih mutacij lahko NPBT uporabimo za lažjo vzrejo pridelkov, ki so odporni na sušo in škodljivce, imajo večji pridelek, boljšo kakovost in tako prispevajo k zanesljivi preskrbi s hrano in trajnostnemu razvoju kmetijstva. Na žalost sedanji pravni okvir v EU zahteva enako obravnavo umetno proizvedenih GSO in rastlin, ki so bile spremenjene z NPBT na naraven, vendar skrbno usmerjen način. To tudi omejuje uporabo rastlin, pridobljenih z NPBT, ki bi lahko nastale po naravni poti.